Official Race Results

finish

2014 Official results (click here)

Congratulations to our 2014 winners!

  • First Place Overall: Sole Brothers – 21:48:33 (6:04 pace) Course Record
  • Second Place Overall: We Got the Runs – 24:05:56 (6:42 pace)
  • Third Place Overall: Worst Pace Scenerio – 25:13:09 (7:01 pace)
  • First Place Walk: Racewalkers Northwest – 23:35:34 (10:41 pace)
  • Second Place Walk: We Be Walkabout – 28:28:30 (12:54 pace)
  • First Place High School: Lord of the Run – 14:52:10 (6:44 pace) Course Record

Division Winners (all receive guaranteed entry for 2015)

  • Open Women: Truckers – 28:58:03 (8:03 pace)
  • Open Men: Punch Drunk – 28:13:15 (7:51 pace)
  • Open Mixed: Worst Pace Scenario – 25:13:09 (7:01 pace)
  • Submasters Women: Just Us League – 30:09:09 (8:23 pace) Division Course Record
  • Submasters Mixed: FIT RIGHT NW – 29:06:59 (8:06 pace)
  • Masters Women: Ole Sole Sisters – 27:08:14 (7:33 pace) Division Course Record
  • Masters Mixed: August Mooners – 35:19:30 (9:49 pace)
  • Elite Men: Sole Brothers – 21:48:33 (6:04 pace)
  • Elite Mixed: We Got the Runs – 24:05:56 (6:42 pace)
  • Ultra Women: Team Athena – 34:31:48 (9:36 pace)
  • Ultra Mixed: Rolf Prima Worst Pace Sixnario – 26:51:02 (7:28 pace)
  • Public Service: Bad Alibis – 28:06:52 (7:49 pace)
  • Corporate: No Expectations – 32:22:02 (9:00 pace)
  • High School: Lord of the Run – 14:52:10 (6:44 pace)
  • Walk Womens Open – Gale Force Walkers – 29:56:34 (13:34 pace)
  • Walk Mixed Open – Road Rivals – 28:47:39 (13:03 pace)
  • Walk Womens Masters – Webe Walkabout Masters – 28:28:30 (12:54 pace)
  • Walk Mixed Masters – Team Racewalkers NW – 23:35:34 (10:41 pace)

Road Noise Time Trial Results (Leg 1) overall/ division

  • Fastest Male – Open – Mario Mendozza, Sole Brothers, 41:31 (5:38)
  • Fastest Male – Masters – John O’Brian, Worst Pace Scenerio 53:03 (7:20)
  • Fastest Female – Open – Amber Bradley, Electric Dream Machine, 51:08 (6:57)
  • Fastest Female – Masters – Helene Hutchinson, Ole Sole Sisters, 53:02 (7:12)

Nathan Time Trial Results (Leg 32) overall/ division

  • Fastest Male – Open – Josh Kaplan, Time Monkey’s, 27:34 (6:51)
  • Fastest Male – Masters – Chuck Coats, 12 Buns but Only 5 Sausages, 32:18 (8:02)
  • Fastest Female – Open – Sara Hertel, MAD Runners, 34:39 (8:37)
  • Fastest Female – Masters – Nancy Munn, Ole Sole Sisters, 38:42 (9:38)
  • Fastest Female – Walker – Jean Stronach, WeBe Walkabout 52:26 (13:03)
  • Fastest Male – Walker -Rob Frank, Race Walkers NW, 46:01 (11:27) COURSE RECORD

—————————

2013 OFFICIAL RESULTS (RUN) | 2013 OFFICIAL RESULTS (WALK)

Run detailed results (Excel file) | Walk/ HS detailed results (Excel file)

Congratulations to our 2013 winners.

  • First Place Overall: Sole Brothers – 22:38:03 (6:16 pace)
  • Second Place Overall: Footzone – 23:31:26 (6:30 pace)
  • Third Place Overall: Runners with Attitudes (RWA) – 24:12:38 (6:42 pace)
  • First Place Walk: Racewalkers Northwest – 23:12:33 (10:33 pace)
  • Second Place Walk: Road Rivals – 26:10:46 (11:54 pace)
  • Third Place Walk: Enlightened Soles – 26:16:17 (11:57 pace)
  • First Place High School: The Legacy – 15:54:19

2012 OFFICIAL RESULTS

Congratulations to our 2012 Winners!

  • First Place Overall: Project Mayhem – 22:56:07 (6:22)
  • Second Place Overall: Sole Brothers – 23:02:52 (6:24)
  • Third Place Overall: Footzone/Rebound – 23:59:28 (6:39)

2011 OFFICIAL RESULTS

2010 OFFICIAL RESULTS

2009 OFFICIAL RESULTS

2008 OFFICIAL RESULTS

Will records fall this year? If you and your team have visions of glory, here’s how well you will have to do to get on the all time record board:

Run Course Record: Sole Brothers, 22:38:03 (2013)
Walk Course Record: Racewalkers Northwest, 23:12:33 (2013)
H.S. Challenge Course Record: Domintation, 15:38:56 (2012)

 

For full list of records, check out our Course Records.